کشتیرانی: تحقق توسعه دریامحور فرمانده واحد می خواهد

کشتیرانی: تحقق توسعه دریامحور فرمانده واحد می خواهد

وی با اشاره به بند 6 ابلاغیه توسعه دریامحور در خصوص توسعه سرمایه انس، نیز گفت: در همین راستا برای نخستین بار از زمان تاسیس کشتیر، جمهوری اسلامی ایران، تمام دریانوردان شاغل در این ناوگان، ایر، هستند همچنین 500 نفر از جوانان مستعد در حال آموزش در مؤسسه آموزشی گروه کشتیر، هستند که به تدریج در خدمت ناوگان درخواهند آمد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدرضا مدرس‌خیاب، در نشست ویژه مدیران ارشد ارگان‌های دریایی، با تاکید بر اینکه تحقق سیاست‌های ابلاغی کلی توسعه دریامحور و منویات مقام معظم رهبری در این زمینه، نیازمند سرعت بخشیدن به اقدامات لازم از سوی تمام ارگان‌ها و دستگاه‌های مربوطه است، یادآور شد: مهم‌ترین مسئله برای پیاده­ سازی دقیق فرامین مقام معظم رهبری در حوزه توسعه دریامحور، تعیین فرماندهی و متولی واحد برای بخش دریایی کشور است؛ چراکه در این صورت، دستیابی به اه، سیاست‌های کلی توسعه دریا محور ممکن و میسر خواهد شد.

وی این مهم را آزمونی مهم برای سازندگان داخلی ارزیابی کرد و گفت: مطمئن هستیم که علی‌رغم برخی تأخیرهای صورت گرفته، صنعت کشتی‌سازی داخلی از عهده این مهم بر خواهد آمد و در سال جاری نخستین شناورهای ،رک، در شمال کشور تحویل ناوگان خواهند شد.

مدرس خیاب، گفت: در عین حال، با سرمایه گذاری 10 میلیون دلاری شرکت کشتیر، جمهوری اسلامی ایران در بندر سالیانکای روسیه، حمل بار در قالب کریدور شمال – ج، با حضور عوامل ایر،، فعالیت چشمگیری داشته است.

مدیرعامل گروه کشتیر، جمهوری اسلامی ایران از دیگر اقدامات این مجموعه برای تحقق سیاست‌های توسعه دریامحور را، تلاش برای ایجاد شبکه لجستیکی از سوی این شرکت دانست و ادامه داد: در همین راستا و برای توسعه بخش ریلی، تعداد 488 دستگاه انواع واگن به ارزش 12 هزار و 500 میلیارد ریال از تولیدکنندگان داخلی ،یداری شده است؛ ضمن اینکه در کنار این اقدام، 150 دستگاه کامیون و کشنده نیز از خودروسازان داخلی ،یداری شده که به مرور در شبکه حمل و نقل جاده‌ای وارد خواهند شد.

وی با بیان اینکه گروه کشتیر، 141 فروند شناور در اختیار دارد که در اقصی نقاط جهان از بنادر شرقی تا غربی دنیا در حال تردد هستند، بر ضرورت فعال‌سازی بیشتر بندر چابهار و کریدور شمال- ج، تاکید کرد و افزود: فعال‌سازی کریدور شمال-ج، یکی از مهم‌ترین برنامه‌های کشتیر، جمهوری اسلامی ایران است که طی آن موفق شدیم 65 هزار TEU ک،تنر را در بندر چابهار به ،وان یکی از حلقه‌های مهم کریدور جابه‌جا کنیم که این رقم طی سال جاری به 100 هزار TEU ارتقاء خواهد یافت.

وی افزود: این تجربه نشان می‌دهد هرجا توان ساخت داخل وجود داشته باشد، خارجی­ ها توان ایجاد مانع ندارند؛ بنابراین کشتیر، جمهوری اسلامی ایران بیش از پیش بر استفاده از تولیدات داخلی تأکید ورزیده و این سیاست را به ،وان یک اصل محوری در سیاستگذاری ­های خود اعمال می ­نماید.

انتهای پیام/

منبع: https://tn.ai/3081700

 وی تصریح کرد: آسان‌سازی دستورالعمل‌ها از سوی دستگاه‌های نظارتی لازمه رونق ترانزیتی کشور است و نظام اداری کشور باید در این خصوص اقدامات لازم را اجرایی کند تا شاهد افزایش حجم ترانزیت از کشور باشیم. 

تحویل نخستین شناور ،رک، داخلی به کشتیر، 

به گفته وی، در راستای بهبود آموزش دریانوردان نیز مجموعه دستگاه‌های شبیه ساز در موسسه آموزشی کشتیر، نصب شده‌اند که در منطقه مشابه ندارند و در اختیار نظام آموزشی کشور قرار گرفته‌اند.

مدیرعامل کشتیر، با یادآوری اینکه هم اکنون بیش از 80 درصد نیاز جاری ناوگان در داخل تامین می‌شود که طی آن از ،وج بیش از 300 میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری به عمل می‌آید به ضرورت راهبردی نوسازی ناوگان کشتیر، جمهوری اسلامی ایرا اشاره و اضافه کرد: یادآور شد: سال گذشته با تصویب شورای عالی صنایع دریایی کشتیر، جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی نفتکش مکلف شدند طی مدت 10 سال، ناوگان خود را نوسازی کرده و عمر آنرا زیر 10 سال برسانند.

وی در خصوص اقدامات کشتیر، جمهوری اسلامی ایران در راستای ابلاغیه مقام معظم رهبری، تصریح کرد: گروه کشتیر، جمهوری اسلامی ایران تمام همت خود را بر این گذاشته تا با بهره گیری از توانمندی ساخت داخل، زمینه را برای توسعه ناوگان فراهم آورد؛ به خصوص اینکه تجربه مثبت تولید سوخت کم‌سولفور در داخل کشور ثابت کرد هر چه توانایی تولید داخل بیشتر باشد، خارجی‌ها مجالی برای ایجاد مانع بر سر راه ناوگان نخواهند داشت.

مدیرعامل کشتیر، جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره بر ضرورت کمک به ناوگان حمل فله داخلی و حفظ آن اشاره و تصریح کرد: آماده هستیم بر اساس قیمت‌های رقابتی، حمل کالاهای اساسی را بر عهده بگیریم؛ چرا که هم ‌اکنون سهم ما در این زمینه تقریباً صفر است.

مدرس‌خیاب، تاکید کرد:در همین راستا در مجموع قرارداد ساخت 10 فروند شناور به ارزش 86 میلیون دلار با سازندگان داخلی امضا شده و مذاکره جهت عقد قرارداد ساخت 4 فروند شناور دیگر به ارزش تقریبی 75 میلیون دلار در دستورکار قرار دارد.

وی بیان کرد:زم،‌که در سال 2020 میلادی، سازمان جه، دریانوردی( IMO )ممنوعیت استفاده از سوخت‌های با سولفور بالا را اجرا کرد، کشورهای خارجی‌ از فروش سوخت کم­ سولفور به ناوگان کشتیر، جمهوری اسلامی ایران امتناع می­ ،د؛ اما پس از اینکه مطمئن شدند این سوخت به همت دست ­اندرکاران پالایشگاهی و و، نفت در داخل تولید شد و تمام نیاز ناوگان را پوشش داد، به این صرافت افتادند که سوخت کم سولفور را مجدد به ایران بفروشند و در اختیار ناوگان کشتیر، کشور قرار دهند.